Защитете своя велосипед: Съвети и Видове Заключващи Устройства

Защитете своя велосипед: Съвети и Видове Заключващи Устройства />

Кражбите на велосипеди са огромен проблем. Постоянно се натъкваме на публикации в социалните мрежи, сутрешните блокове на телевизиите и други за откраднати велосипеди, „нагли кражби на колела“.Кражбите на велосипеди са на различни места: публични, като улици, пред магазини, обществени сгради, от домовете, гаражи, мазета, а дори и от трудно достъпни балкони. Най- добрия начин да защитим велосипеда си е да проучим как се крадат велосипеди и намерим начин да защитим имуществото си.
Има различни интересни проучвания и статистики за причини, за кражби на велосипеди.
Ето и една от тях, в която са анализирани 180 кражби на велосипеди:

Откраднато от мазета , килер, антре, вход (включително отрязани въжета за заключване на велосипед)  48%
Отрязани въжета и откраднати от големи магазини, супермаркети, университети и други обществени места  23%
Откраднати незакопчани и оставени без надзор велосипеди от обществени места (те бяха облегнати  и взети „за минута“)  9%
Откраднат от гараж  8%
Откраднати от  "охраняеми паркинги" (имаше охрана и видеонаблюдение)  5%
Откраднати явно ''дадох му да го кара'' 5%
Други 2%

Как да се предпазим от кражба 

Най-добрата защита срещу кражба на велосипед е никога да не се разделяте с него. Разбира се, това не е удобно, така че по-долу ще ви покажем няколко съвета, които значително ще намалят вероятността велосипедът ви неочаквано да попадне в ръцете на крадец. 

Съвет номер 1.
Запишете и направете снимка на серийния номер на вашия велосипед (обикновено се намира в долната част , под средното движение). Направете няколко добри снимки на специалните му характеристики (части, стикери, драскотини и т.н.). Запазете всичко, което е било с колелото, когато сте го купили: стикери, паспорт, кутии, етикети, гаранционна карта. Ако купувате велосипед втора ръка, поискайте от продавача документите, които имате, както и касова бележка, че ви е продал такъв и такъв велосипед тази сума. Това ще ви помогне да намерите велосипеда, ако е откраднат, и ще докажете, че е ваш и е законно закупен. 

Съвет номер 2.
Никога да не заключвате колелото си на едно и също място, , крадците ще го набележат. Заключвайте го там където има и други велосипеди, така шансът вашия велосипед да бъде откраднат е по-малък, защото крадецът ще се насочи към колелoто с по-лесен механизъм за кражба

Съвет номер 3.
Не се доверявайте на общите части, складове и стаи, защото може някой от съседите да забравят да заключат вратата. 

Съвет номер 4.
За да предотвратите кражба на велосипеда, не забравяйте да носите заключващо устройства за велосипед със себе си и да закопчаете велосипеда, дори ако го оставите за малко или дори на пряка видимост. Въпросът е, че велосипедът при кражба, за разлика от други неща, перфектно помага на крадеца да се скрие. Размерът и теглото на ключалката за велосипед зависи от степента на вашата предпазливост: колкото по-сигурна е, толкова по-тежка е. Изберете най-практични вариант.

Видове заключващи устройства, заключалки за велосипед 

1. Катинари U-LOCK

U-образна

Най-добрата ключалка за велосипед е с U-образна изцяло метална дъга. Не може да бъде захапан от мощни клещи, а и е доста трудно да се среже. Но е тежка, не може да се навиете на спирала и не може да завържете  велосипед към дебел стълб или дърво. Вероятността крадецът да използва огромни клещи или да е с ножовка близо до велосипеда ви е доста малка, освен ако разбира се не сте оставили колелото за една седмица на безлюдно място. 

2. Катинари верига

ВЕРИГА

Добра сигурност е стоманената верига за велосипед . Удобно се сгъва и доста неудобно да се реже. Веригата трябва да има покритие от полимер или плат, за да не звъни. Тя може да има различни дължини, но такава ключалка все още е тежка и не е много удобно да се навива и пренася. 

3. Катинари с кабел, спирала

Кабелни заключалки

Кабелните заключващи устройства станаха заслужено популярни , при които кабелът е вграден в полимерна обвивка и сам поддържа формата на спирала. Удобно е да се прокара през рамката, без да се надраска. Една ключалка с дължина на кабела 1,5 м вече е в състояние да защити 2-3 велосипеда, подредени един до друг. Има модели брави със собствена стойка за велосипед. Можете бързо да прережи кабела само със специални професионални резачки за тел, които са с внушителни размери. 

Видове заключване:

Заключващо устройство с шифър или с ключ

Заключващо устройство за велосипед с шифър

Секретният механизъм на ключалката за велосипед може да бъде кодиран и с ключове. Съветваме ви да избирате само секретни брави с променлив код. Ключовата тайна има много недостатъци. Трябва да запомните за ключовете: ако сте ги забравили у дома, тогава ключалката в чантата ви за велосипед се оказва безполезно парче метал. Страшно е дори да си помислите какво ще се случи, ако загубите ключа (и велосипедът е закопчан!), или ключът от джоба ви бъде измъкнат от джоба ви от крадец на велосипед, докато пазарувате в магазина. Можете да зададете произволен код на кодовата брава и да го промените, ако желаете. Много е трудно да вземете кода (по-лесно е да прехапете кабела или да се опитате да изтръгнете кода от вас при изтезания. Моята рецепта. Кабелна ключалка за велосипед с кодиран заключващ механизъм, дебелина на кабела 6-10 mm, дължина на кабела 120- 150 см. Препоръчваме да пренасяте вашето заключващо устройство в раница или дисаги, по този начин няма да се напръска с кал и няма да драска по рамката.

Съвет номер 5.

Поставете заключващото устройства възможно най-плътно! Каквото и заключващо устройство да използвате, винаги го поставяйте възможно най-плътно до велосипеда. Заключвайте рамката и колелата, така че заключалката да е опъната, да не виси и да няма място между велосипеда и обекта, за който е заключен. Това затруднява крадците, като им оставя малко място за действие. Уверете се, че ключалката е насочена надолу, така че крадци не могат да я напълнят с корозивна течност или лепило. Подобни тактики ви пречат да преместите велосипеда си, принуждавайки ви да го оставите на същото място за през нощта, където крадците могат да го откраднат по-късно. Взимайте всички аксесоари със себе си – светлини, седалка и др. ако те могат да бъдат лесно свалени.  

Съвет номер 6.

Ако е възможно, помолете вашия спътник (не непознат) да остане с велосипедите ви, докато ви няма. Личната защита винаги е по-ефективна от механичната! 

Съвет номер 7. (обадете се).

Ако видите, че някой се опитва да открадне нечие колело, не оставайте безразлични. Извикайте: "Извинете, това вашият велосипед ли е?". Снимайте с телефона си, за всеки случай. Пожелаваме ви никога да нямате неприятности с крадци на велосипеди!

Но какво правите, ако велосипедът ви бъде откраднат? Има ли шанс да си го върна? Как да действаме правилно? Ще пишем за това в друга статия.